
Argumentów przemawiających za segregowaniem odpadów jest wiele. Według danych GUS w 2020 roku każdy mieszkaniec Polski wyprodukował średnio 342 kg odpadów. I to niestety o 10% więcej niż w roku poprzednim. W naszych śmieciach znajduje się bardzo dużo surowców, które można ponownie wykorzystać. Dlatego należy postarać się, by w jak największym stopniu poddać je recyklingowi.
Jak sortować odpady?
W Polsce 1 lipca 2017 roku Ministerstwo Środowiska wprowadziło jednolite zasady segregacji odpadów tzw. Wspólny System Segregacji Odpadów (WSSO). Według nich do segregowania odpadów stosujemy 5 różnokolorowych pojemników:
- pojemnik niebieski - papier,
- pojemnik żółty - metal i tworzywa sztuczne,
- pojemnik zielony - szkło,
- pojemnik brązowy - odpady biodegradowalne,
- pojemnik czarny - odpady zmieszane.
Bardzo ważne jest, by do segregacji podejść na spokojnie i z głową, ponieważ na początku może to sprawiać nieco trudności. Jednak powiedzenie, że praktyka czyni mistrza sprawdza się również w tej kwestii.
Korzyści recyklingu
Z segregowania odpadów, a następnie poddawania ich recyklingowi płynie wiele korzyści:
- Odpady, które już wytworzyliśmy przetwarzamy ponownie.
- Oszczędzamy energię i surowce naturalne na wytworzenie nowych produktów.
- Ograniczamy ilość zanieczyszczeń .
- Ograniczamy ilość odpadów, które wylądują na wysypisku.
Segregowanie odpadów to jeden z podstawowych filarów ochrony środowiska i klimatu. My, świadomi dorośli to wiemy, dlatego powinniśmy jak najwcześniej wprowadzić do dziecięcego słownika pojęcie ekologii.
Jak nauczyć dziecko segregacji odpadów?
Dzieci to fantastyczni obserwatorzy. Jeśli zobaczą, że rodzice czy opiekunowie segregują śmieci to na pewno szybko będą chciały ich naśladować. Dzieci mają bardzo chłonne umysły. Warto ten fakt wykorzystać i od najmłodszych lat uczyć ich ekologii i pokazywać jak ważne jest dbanie o środowisko, w którym wspólnie żyjemy. Jest wtedy większa szansa, że dziecko wyrośnie na świadomego dorosłego i ekologiczne wybory będą naturalną konsekwencją naszych działań.
Dlaczego warto uczyć dzieci segregowania odpadów?
- Poznają różne rodzaje materiałów, z których zrobione są opakowania.
- Widzą jak dużo produkujemy śmieci.
- Uczą się dbania o wspólne miejsce do życia - planetę Ziemię.
- Dziecko nauczone dbania o środowisko wyrośnie na świadomego człowieka.
- Zdają sobie sprawę, że z rzeczy, które trafiają do śmieci może powstać ponownie coś dobrego i pożytecznego.
Warto też uatrakcyjnić proces nauki i zaopatrzyć się w edukacyjne zabawki dla dzieci, które pokażą im, że segregowanie odpadów i dbanie o planetę to świetna zabawa.
Obecnie istnieje wiele firm, które tworzą kreatywne zabawki sensoryczne dla dzieci w różnym wieku. Ciekawe, drewniane zabawki przedstawiające kolorowe kosze na odpady zainteresują dzieci i pokażą, że segregowanie śmieci to fajna zabawa.
Może właśnie Twoje dziecko będzie młodym człowiekiem, który za kilkanaście lat wymyśli nowy system segregowania odpadów lub wpadnie na innowacyjny pomysł, który odmieni los śmieci trafiających na wysypisko. Dzieci to nasza przyszłość i to przede wszystkim dla nich powinniśmy starać się zmienić los naszej planety.
Segregujmy odpady i uczmy tego dzieci. To inwestycja w przyszłość naszą, a przede wszystkim naszych maluchów.