Recykling to proces ponownego wykorzystania odpadów w celu wytworzenia nowego produktu. Głównym jego celem jest ograniczenie nadmiernego wykorzystywania złóż naturalnych. 

Jakie odpady można poddać recyklingowi? 

Największa część odpadów trafiająca do recyklingu pochodzi z gospodarstw domowych, dlatego tak ważne jest by je odpowiednio segregować. Źle rozdzielone śmieci trafią na wysypisko i nie zostaną ponownie wykorzystane. Poddawać recyklingowi można szkło, plastik, metal, papier i odpady biodegradowalne.

Krótkie przypomnienie jakie kolory kontenerów przypisane są do odpowiednich odpadów:

  • Szkło - zielony kontener
  • Metal - żółty kontener
  • Plastik - żółty kontener
  • Papier - niebieski kontener
  • Odpady biodegradowalne - brązowy kontener 

Recykling to bardzo skomplikowany proces, który wymaga pracy wyspecjalizowanych maszyn oraz zaangażowania i udziału wielu ludzi. Jednak jest bardzo potrzebny, ponieważ oszczędza środowisko i zasoby złóż naturalnych. 

Recykling dzieli się na kilka etapów

Segregacja

Bardzo ważny etap do którego każdy może się przyłączyć segregując odpady w domu. Posegregowane śmieci powinny trafić do odpowiednich kontenerów. Plastik i metal - żółty pojemnik, szkło - zielony, papier - niebieski,  odpady bio - brązowy, zmieszane - czarny

Rozdrabnianie odpadów

Ułatwia proces ich recyklingu oraz transport. Maszyny rozdrabniające to zazwyczaj wielkie młyny.

Mycie

Szkło i plastik poddany zostaje myciu w specjalnych wannach z dodatkiem środków chemicznych (dlatego nie trzeba myć butelek po soku czy pojemników po jogurcie przed wyrzuceniem do kosza). Następnie odpady są osuszane i przekazane dalej. 

Wytłaczanie 

Jest to proces wytwarzania nowego produktu z pozyskanych i odpowiednio przygotowanych odpadów.

Magazynowanie i puszczenie w obieg

Są to ostatnie etapy procesu recyklingu, czyli przechowanie a następnie przekazanie gotowego produktu do ponownego użytku.

Etapy recyklingu butelek PET

PET czyli politereftalan etylenu to tworzywo sztuczne, z którego produkowane są najczęściej butelki na napoje, jednorazowe naczynia lub włókna sztuczne, np. poliester. Butelki PET są cennym tworzywem, ponieważ ich recykling jest stosunkowo prosty, a surowiec który następnie powstaje można wykorzystać na wiele sposobów. 

1. Proces recyklingu PET rozpoczyna się w naszych domach. Wrzucając plastikowe butelki do odpowiedniego pojemnika dajemy im szansę na drugie życie. Ważne, by butelka trafiła do śmieci bez zawartości oraz zgnieciona. Butelka z cieczą w środku nie zostanie przetworzona - w zakładzie przetwórczym nikt nie wyleje z niej wody lub soku.
2. Butelki z żółtego pojemnika trafiają do wtórnej selekcji gdzie rozdziela się je ze względu na kolor - zielony, niebieski, bezbarwny. Rozdzielone butelki są zgniatane i zbierane w wielkie bele. 
3. Następnie trafiają do zakładu przetwórczego gdzie są oczyszczane m.in. z etykiet i kleju. 
4. Oczyszczone butelki są następnie mielone z czego powstają płatki PET (drobny piasek).
5. Płatki po ponownym oczyszczeniu są suszone i poddane krystalizacji. W efekcie powstaje granulat PET, który jest efektem końcowym recyklingu butelek PET. Z granulatu PET powstają nowe butelki, opakowania, meble ogrodowe, długopisy, zabawki, sprzęt turystyczny, torby. 

Etapy recyklingu papieru 

Makulaturę można przerobić do 7 razy. Podczas każdego procesu recyklingu włókna papierowe stają się nieco krótsze, aż w końcu stają się za krótkie i niezdatne do produkcji nowego papieru. 

1.Proces recyklingu papieru, podobnie jak wszystkich innych surowców, rozpoczyna się w naszych domach. Dzięki temu, że wrzucimy go do odpowiedniego pojemnika ma szansę na ponowne wykorzystanie. 
2. Odpowiednio przygotowana (rozdzielona i posegregowana) makulatura trafia do papierni gdzie poddana zostaje rozdrobnieniu i rozwłóknieniu.
3. Tak przygotowana masa papiernicza jest oczyszczana, a następnie zagęszczana. 
4. Następnie masę poddaje się odbarwianiu (usuwa się resztki tuszu). Jednak nie zawsze da się całkowicie usunąć farbę drukarską dlatego papier pochodzący z recyklingu jest nieco ciemniejszy. 
5. Masę papierniczą następnie suszy się, a później przetwarza z powrotem na papier. 

Pamiętaj o segregacji odpadów!

Segregując odpady pozwalasz na ich dalszy recykling, dlatego tak ważne jest żeby o to dbać. W ten sposób możesz przyczynić się do poddania ich recyklingowi i mniejszego zaśmiecenia naszej planety.

Plastik i szkło może zostać poddany recyklingowi wiele razy. Z papierem jest trudniej, bo przetworzyć można go tylko kilka razy. Dlatego warto pamiętać, by odpady odpowiednio segregować. Dzięki temu nie trafią w całości na wysypisko i jest duża szansa, że dostaną drugie życie. Dbajmy o planetę, bo to nasze wspólne miejsce do życia.