Plastik i tworzywa sztuczne to materiały, które towarzyszą Nam na co dzień. Nie da się praktycznie bez nich funkcjonować. Problemem stają się gdy nie wiadomo co z nimi zrobić. Można je próbować poddawać recyklingowi, przekazywać do spalarni w celu odzyskania energii lub pozostawić na składowiskach i pozwolić im rozkładać się kilkaset lat. 

Plastik to potoczna nazwa różnego rodzaju tworzyw sztucznych. Powstaje głównie z ropy naftowej lub gazu ziemnego, które poddaje się rafinacji (czyli oczyszczaniu) i wzbogaca różnymi dodatkami. Plastik jest bardzo tani, ma dużą wytrzymałość (jest praktycznie "nie do zdarcia"), łatwo stworzyć z niego produkty o dowolnym kształcie i w zależności od dodatków może mieć różne właściwości. 

Produkty z tworzyw sztucznych stały się ogromnie popularne, a ich produkcja w ostatnich kilkudziesięciu latach poszybowała w górę. Według danych Parlamentu Europejskiego, produkcja tworzyw sztucznych na świecie w ciągu kilkudziesięciu lat wzrosła kilkaset razy. W 1950 roku wynosiła 1,5 mln ton rocznie, a w 2018 roku już 359 mln ton. 

Najlepszym sposobem poradzenia sobie z odpadami z plastiku jest ich recykling lub inna sensowna utylizacja. Według danych podanych przez Parlament Europejski najczęstszym sposobem utylizacji odpadów plastikowych i z tworzyw sztucznych w Europie jest proces odzyskiwania energii. Na drugim miejscu jest recykling odpadów. Natomiast około 25% odpadów z tworzyw sztucznych jest po prostu składowana na wysypiskach.

Problem z recyklingiem odpadów m.in. z plastiku jest bardzo duży, więc jest nad czym myśleć. Dlatego należy zastanowić się w jaki sposób można ograniczyć korzystanie z plastiku, by nie wytwarzać nowych odpadów. 

Oto kilka sposobów jak ograniczyć ilość kupowanego plastiku

Zabierz na zakupy swoją torbę i wielorazowe pojemniki

Dzięki temu zmniejszysz ilość plastiku przynoszonego do domu. Możesz też zaopatrzyć się w wielorazowe pojemniki i poprosić sprzedawcę o zapakowanie do nich produktów na wagę, np. wędliny lub sera. W piekarni również możesz poprosić o zapakowanie pieczywa do własnej torby. 

Wielorazowe butelki na wodę lub kubki na kawę

Jeśli lubisz kupić sobie na mieście coś do picia to spróbuj zabrać kawę w kubku termicznym lub termosie. Wodę możesz zabrać w butelce filtrującej. Jest ona też fajnym rozwiązaniem na zabranie ze sobą czegoś do picia dla dziecka. 

Dzbanek do filtrowania wody

O zaletach dzbanka filtrującego już pisałam. Warto go mieć w domu, by zminimalizować ilość plastikowych butelek po wodzie, które lądują w koszu. Ich ilość jest ogromna. 

Warzywa i owoce na wagę

Ulubione warzywa i owoce kupuj na wagę, najlepiej do swoich torebek lub woreczków. Unikaj produktów zapakowanych dodatkowo w plastikowe pudełko i folię. 

Produkty spożywcze w szkle lub kartonie

Wiele produktów spożywczych można zamienić na te pakowane w bardziej przyjazne materiały. Makaron w kartonie, ryż lub kasza pakowana w papierowe pudełko bez foliowych woreczków, czy pasta do smarowania pieczywa w szklanym słoiku. Minusem jest to, że jednak te zamienniki często są droższe od tych pakowanych w plastik. 

Rzeczy z drugiej ręki 

Jeśli jesteś rodzicem i potrzebujesz kupić dziecku, np. jakąś plastikową zabawkę to zerknij na portalach sprzedających rzeczy z drugiego obiegu. Tych rzeczy jest tam masa, niektóre w bardzo dobrym stanie. Dzięki temu wykorzystasz plastik, który został już wyprodukowany. 

Ogranicz plastik już dziś!

Recykling i ponowne wykorzystanie plastiku i tworzyw sztucznych jest szalenie ważne. Ale warto też ograniczyć jego kupowanie oraz spróbować zamienić go na bardziej przyjazne środowisku materiały. Najważniejsze, by robić to spokojnie. Rób tyle ile dasz radę. Każdy mały krok ku zmniejszeniu ilości kupowanego plastiku jest na wagę złota. 

Ograniczenie plastiku to kolejna rzecz którą możesz przy niewielkim wysiłku zacząć robić od zaraz i przyczynić się do lepszego zdrowia naszej planety i lepszego życia przyszłych pokoleń.