Ograniczać plastik warto zacząć w każdej chwili. Miesiąc lipiec może być idealnym momentem do podjęcia tego wyzwania, ponieważ w tym miesiącu startuje akcja Plastic Free July - Lipiec bez plastiku. 

Akcja została zapoczątkowana w 2011 roku w Australii przez Fundację Plastic Free July i stała się bardzo popularna na całym świecie. W mediach społecznościowych jest mnóstwo postów z hasztagiem #plasticfreejuly. Wiele wartościowych kont związanych z ekologią pokazuje jak w prosty sposób zacząć ograniczać plastik i dbać o środowisko.

Głównym celem akcji jest ograniczenie korzystania z jednorazowego plastiku, z którym mamy największy problem. Są to m.in. słomki, jednorazowe sztućce, talerzyki, patyczki do uszu itp. Chodzi o to, by zacząć od małych kroków. Bo właśnie małymi krokami jesteśmy w stanie dojść do dużych efektów. 

Organizatorzy akcji Plastic Free July zachęcają do rejestracji na oficjalnej stronie internetowej. W ankiecie można wybrać w jaki sposób chcemy ograniczyć zużycie plastiku, czy będziemy robić to w domu czy w pracy oraz na jaki okres czasu chcemy podjąć wyzwanie. Dzięki temu fundacja jest w stanie chociaż w pewnej części oszacować ile osób wzięło udział w popularnej akcji. 

Plastic Free July jest to oddolna akcja, która z czasem przybrała na sile. Po 11 latach jej trwania stała się bardzo popularna i np. w mediach społecznościowych widać jak dużo ludzi jest w nią zaangażowane.

Pewne ograniczenia co to produkcji i sprzedaży jednorazowego plastiku wprowadziła w 2021 roku Unia Europejska. 

Widać też, że wiele lokali gastronomicznych, hoteli wprowadza zamienniki jednorazowego plastiku. Jednak na tym polu jest jeszcze sporo do zrobienia. 

W maju 2022 roku dwanaście europejskich organów kontroli (m.in. Polska, Portugalia, Słowacja, Węgry) przygotowało raport na temat gospodarowania odpadami z tworzyw sztucznych. I niestety wnioski nie są optymistyczne. Najważniejsze informacje są takie, że produkujemy i wyrzucamy coraz więcej tworzyw sztucznych. W 1950 roku było to 1,7 mln ton, a w 2020 roku już 367 mln ton. Niestety ilość odpadów, które zostają poddane recyklingowi jest nadal na niskim poziomie. Tylko około 40% odpadów z tworzyw sztucznych jest przetwarzanych. Jest to nadal zbyt mało. Gospodarowanie tymi odpadami to jedno z głównych wyzwań ekonomicznych i środowiskowych. 

Zanieczyszczenie plastikowymi odpadami stanowi poważne zagrożenie dla środowiska. Ślady plastiku są już praktycznie wszędzie - w jedzeniu, napojach, kosmetykach, w wodzie deszczowej, w organizmach zwierząt wodnych, a nawet w ludzkiej krwi na co wskazuje badanie przeprowadzone we Vrije Universiteit w Amsterdamie. Na początku 2022 roku opublikowano wyniki tego badania, które potwierdziły obecność mikropastiku we krwi osób dorosłych. Jest to bardzo niepokojąca wiadomość, ponieważ mikroplastik krążący w krwioobiegu może osadzać się w narządach z czasem je uszkadzając. Dlatego jego ograniczenie w życiu codziennym jest szalenie ważne również ze względu na nasze zdrowie. 

Należy pamiętać, że plastik rozkłada się bardzo powoli, co oznacza, że odpady z tworzych sztucznych nie wyparują nagle, nie znikną jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, więc ten problem będzie narastał. Według WWF torba plastikowa będzie rozkładać się około 20 lat, plastikowa słomka - 200 lat, plastikowa butelka 450 lat, a jednorazowa pieluszka aż 500 lat. 

Niekorzystny wpływ odpadów z tworzyw sztucznych na różne obszary naszego życia i środowiska został potwierdzony badaniami. Fakty mówią same za siebie - problem odpadów plastikowych niestety będzie narastał, więc pole do wdrożenia zmian jest duże. 

Akcja Lipiec bez plastiku stawia przed nami super wyzwanie. Podejmiesz się go? Zacznij zmiany już dziś. 

Oto 31 sposobów jak małymi krokami ograniczyć plastik:

 1. wielorazowa torba na zakupy 
 2. wielorazowe siateczki na owoce i warzywa 
 3. filtr do wody zamiast wody butelkowanej
 4. bidon / kubek na wodę, napój 
 5. artykuły spożywcze w szkle lub papierze 
 6. wielorazowe słomki 
 7. plastikowe lub szklane wielorazowe pojemniki 
 8. zamiast gąbki do mycia naczyń np. myjka konopna 
 9. wielorazowe sztućce zamiast plastikowych
 10. produkty spożywcze na wagę np sery, wędlina - do własnego pojemnika 
 11. napoje w szklanych opakowaniach
 12. kawa na wynos do własnego kubka
 13. warzywa i owoce bez folii
 14. ubrania z naturalnych materiałów bez poliestru - najlepiej z drugiego obiegu
 15. ekologiczna chemia domowa np. w szkle lub robiona samemu 
 16. zamiast proszku lub kapsułek do prania np. saszetka piorąca z magnezem
 17. szampon do włosów w kostce 
 18. mydło w kostce do mycia dłoni i ciała 
 19. wielorazowa maszynka do golenia 
 20. ściereczka do oczyszczania twarzy zamiast płatków kosmetycznych
 21. dla dzieci kredki zamiast mazaków 
 22. wielorazowe saszetki na musy dla dzieci
 23. domowa ciastolina zamiast Playdoh w plastikowych pojemnikach
 24. domowe farby na bazie mąki ziemniaczanej 
 25. pieluszki wielorazowe 
 26. imprezowe ozdoby z papieru
 27. klocki Lego z drugiej ręki - są nieśmiertelne
 28. zamiast plastikowych gumek do włosów - bawełniane 
 29. artykuły papiernicze drewniane, metalowe, bez plastiku
 30. drewniane zabawki dobrej jakości 
 31. tradycyjne talerzyki i sztućce dla dzieci zamiast plastikowych