Kompostowanie to biologiczne przetwarzanie resztek organicznych w kompost, czyli łatwo przyswajalny przez rośliny składnik odżywczy.

Natomiast kompostownik to miejsce (najczęściej wysoki pojemnik) w którym te wszystkie procesy zachodzą.

Czy warto mieć kompostownik?

Oczywiście, że warto! Poniżej kilka zalet posiadania kompostownika w przydomowym ogródku.

Zmniejszenie ilości odpadów

Większość odpadów biodegradowalnych, które wytworzymy w domu możemy wrzucić do kompostownika. Na przykład, odpadki kuchenne pochodzenia roślinnego, zwiędłe cięte i doniczkowe kwiaty oraz rozdrobnione gałęzie.

Należy jednak pamiętać, że nie wszystko może do niego trafić. Do kompostownika nie należy wrzucać spleśniałych i zepsutych odpadków, kości, tłuszczu i resztek mięsa, odchodów zwierząt i chwastów. 

Zdrowsza gleba i zdrowsze rośliny

Produkcja kompostu to proste i ekologiczne rozwiązanie, by użyźnić glebę w przydomowym ogródku. Kompost jest pełen składników odżywczych potrzebnych roślinom.

Oszczędność pieniędzy

Do produkcji kompostu korzystamy z odpadów, które już wytworzyliśmy. Chcąc się ich pozbyć musimy zapłacić za ich wywóz. Jeśli spożytkujemy je do produkcji kompostu to oszczędzimy na ich utylizacji, jak również na nawozach i środkach, których normalnie używamy do uprawiania domowego ogródka.

Czy posiadanie kompostownika ma jakieś wady?

Jak ze wszystkim, również i kompostowanie ma swoje wady.

Aby powstał kompost potrzebny jest czas 

Procesy, które zachodzą w kompostowniku wymagają czasu. Rozkład domowych bio odpadów zachodzi naturalnie, bez pomocy środków chemicznych. Aby kompost odpowiednio dojrzał potrzebuje od 6 do 12 miesięcy. 

Kompost należy doglądać 

Aby procesy, które rozkładają odpadki organiczne odpowiednio przebiegały należy dbać o to, by do kompostownika docierał tlen. Dlatego co około 2 miesiące należy przemieszać jego zawartość. 

Wygląd i zapach 

W kompostowniku znajdują się resztki jedzenia dlatego wygląd i zapach co po niektórych może odstraszać. Ważne jednak jest to, że zapach kompostu, o który dobrze dbamy przypomina zapach mokrej ziemi. Jeśli zapach już z daleka przypomina długo nieopróżniany kosz na śmieci to znaczy, że coś poszło nie tak. 

Stwórz swój własny kompost!

Jeśli do dyspozycji mamy ogród z drzewami, krzewami lub własnymi warzywami to zrobienie kompostownika jest idealnym rozwiązaniem. Stworzymy coś co pomoże naszym roślinom szybciej i lepiej rosnąć, ograniczymy ilość śmieci, które trafią do zakładu zagospodarowania odpadów, a także oszczędzimy domowy budżet.