Ekologia i zmiany klimatyczne powinny być jednym z ważniejszych tematów rozmów z dziećmi. Bo to im, w dorosłym życiu, przyjdzie funkcjonować w świecie, który już teraz boryka się z poważnymi problemami klimatycznymi. 

Dzieci są fantastycznymi obserwatorami i przez pierwsze lata życia przypatrują się dorosłym i zapamiętują rzeczy oraz zachowania osób z najbliższego otoczenia. Dlatego najważniejsze jest to, by dawać maluchom dobry przykład - segregując odpady, zakręcając wodę podczas mycia zębów, pakując zakupy do wielorazowej torby. Są to najprostsze rzeczy, które już teraz możemy wprowadzić do codziennego życia, by pomóc środowisku.

Sama rozmowa z dzieckiem jest również bardzo ważna. Należy pamiętać, by zadawać dziecku pytania i odpowiadać w bardzo prosty i zrozumiały dla niego sposób. Fajnie jest też wspomóc się dedykowanymi do tego materiałami. 

Oto kilka sposobów jak przedstawić ekologię i tematy z nią związane w ciekawy dla dziecka sposób:

Książeczki o ekologii 

Na rynku jest całe mnóstwo książeczek o tej tematyce. Mądre treści poprzeplatane są pięknymi, kolorowymi ilustracjami. Można dopasować treść książeczki do wieku dziecka. Z tytułów dla starszaków i rodzice dowiedzą się czegoś nowego. 

Plansze edukacyjne 

Takie kreatywne plansze dla dzieci są fajnym rozwiązaniem, bo nie tylko bawią, ale też uczą m.in. segregowania odpadów, rozpoznawania kolorów, czytania oraz dopasowywania kształtów. Świetnie sprawdzą się również jako pomoce dydaktyczne dla żłobków czy przedszkoli. Drewniana układanka, która bawi i uczy to też ciekawy pomysł na prezent dla dziecka. 

Gry planszowe 

Planszówki to propozycja dla starszych dzieci. Na rynku jest ich coraz więcej i jest w czym wybierać. Oto kilka przykładów tytułów interesujących gier:

  • Była sobie Ziemia. Zbuduj ekologiczne miasto,
  • Ekomiasto,
  • Ratujmy Ziemię. Wielka księga zabaw.

Kolorowanki 

Nie spotkałam się w sklepach z kolorowankami, które zawierałyby elementy ekologii, ale w sieci można znaleźć bardzo dużo bezpłatnych obrazków o tej tematyce. Jest to fajny pomysł dla dzieci w różnym wieku. Maluchy, które lubią rysować i kolorować na pewno się nimi zainteresują. 

Bajki do słuchania 

To idealny dodatek do wieczornego przytulania i wyciszenia przed snem. Bajki do słuchania to fajna alternatywa dla książeczek. Bardzo dużo opowiadanek znajdziecie na YouTube i Spotify.

Spacery edukacyjne po lesie i parku 

Dzieci lubią ruch, więc warto uatrakcyjnić codzienny spacer i wybrać się na wycieczkę do lasu ścieżką edukacyjną. Przykładem może być np. Polana Lipków w Kampinoskim Parku Narodowym. Na pewno w całej Polsce znajduje się więcej takich ścieżek edukacyjnych idealnych na spacer. Warto zabawić się w detektywa i ich poszukać.

Chroniąc środowisko dbasz o siebie i o przyszłe pokolenia

Ochrona środowiska to w tych czasach bardzo ważny temat. Kształtowanie dobrych nawyków u dzieci i patrzenia w odpowiedni sposób na ważne tematy zależy w pełni od nas - rodziców. I warto się do tego przyłożyć. Pomóżmy dzieciom funkcjonować w świecie przyjaznym do życia.