Dziś już wiemy, że zmiany klimatyczne postępują w bardzo szybkim tempie. Co raz więcej osób na szczęście zdaje sobie z tego sprawę. Każda nawet mała eko zmiana w codziennym życiu jest na wagę złota i warta wysiłku. Dlatego też ważne jest, by uczyć tego też przyszłe pokolenia.

Jest mnóstwo sposobów na to jak pokazać dziecku, że bycie eko jest fajne i proste. Oto kilka ze sposobów jakie sami wprowadziliśmy w życie już jakiś czas temu. 

1. Sami staramy się być eko i dawać dobry przykład 

Dziecko najszybciej uczy się przez naśladowanie dorosłych. Umysł dziecka chłonie jak gąbka wszystkie nowe rzeczy. Widzi wszystko dookoła i zapamiętuje każdy najmniejszy szczegół. Nawet to, że w szafce jest kilka koszy na odpady, a opakowanie po jogurcie wyrzucamy do tego żółtego kosza, najbardziej po prawej. 

2. Czytamy książeczki o ekologii 

Na rynku jest mnóstwo książek dla dzieci o ekologii i ochronie środowiska. Książeczki są dopasowane do wieku dziecka, mają wspaniałe ilustracje, które zachęcają maluchy do aktywnego oglądania i czytania. Książki też mają bardzo dużo wartościowej treści, z której nie tylko dzieci mogą się czegoś dowiedzieć. (link do IG) Jeśli chcesz dowiedzieć się, które z książeczek należą do naszych ulubionych to zajrzyj na nasz Instagram. 

3. Pokazujemy gdzie wyrzucać poszczególne śmieci 

U nas wyrzucanie śmieci to niezła zabawa. Po otwarciu szafki wyłania się pięć koszy, a do każdego można wrzucić inną rzecz. 

4. Tłumaczymy, że należy oszczędzać wodę

Najłatwiej robić to w czasie kąpieli lub podczas mycia zębów. Nasz synek uwielbia lać wodę bez opamiętania, ale tłumaczymy mu, że wodę trzeba oszczędzać. 

5. Wychodząc z pomieszczenia gasimy za sobą światło 

To już nam wszystkim weszło w nawyk. Czasem zdarzy się, że jednak światło zostanie zapalone, ale mały pomocnik od razu nam o tym przypomni. 

6. Zabieramy na zakupu własne torby i plastikowe pojemniki 

Zdarza się, że zabieramy na zakupy synka.