Dotychczas, żeby oddać butelkę zwrotną do sklepu należało okazać paragon, że butelka została zakupiona w danym sklepie. Było to absurdalne, bo kto trzyma paragon za kupno butelki z napojem z procentami czy Coca Colę. Więc ogromny procent zwrotnych opakowań trafiał do kosza. Jeszcze gdyby trafił do kosza na szkło to zostałby dalej wykorzystany. Ale wiemy jak wygląda w Polsce segregowanie odpadów, więc butelki trafiały w większość na wysypisko razem z całą resztą odpadów. 

W czerwcu 2022 roku wiceminister klimatu i środowiska przedstawił szczegóły systemu kaucyjnego w Polsce. Ma on (według planu) obowiązywać od 2023 roku, jednak ma być wdrażany stopniowo. 

System kaucyjny w Polsce ma obejmować: 

  • butelki szklane do 1,5 l

  • puszki o pojemności do 1 l 

  • butelki plastikowe do 3 l 

Dodatkowo zwracać będzie można również jednorazowe szklane butelki o objętości do 1,5 l. Według ministra ma to zmniejszyć zaśmiecanie środowiska tzw. “małpkami”. 

Projekt systemu kaucyjnego przewiduje, że producenci, którzy będą wprowadzać produkty w opakowaniach kaucyjnych będą również zobowiązani do uzyskania w ramach systemu określonych poziomów selektywnego zbierania opakowań lub odpadów opakowaniowych. 

Według projektu puszki i butelki będzie można zwracać bez paragonów, a wysokość kaucji ma się wahać między 25 a 50 groszy. Sklepy do 100 metrów kw. będą mogły przystąpić do programu dobrowolnie, natomiast większe będą miały taki obowiązek, jeśli mają w sprzedaży produkty w wyżej wymienionych opakowaniach. 

Mam nadzieję jednak, że mniejsze sklepy też będą miały obowiązek przystąpienia do tego systemu. Do małych sklepów byłoby prościej oddawać te opakowania niż jechać do dużego marketu, jednak wiem, że te sklepy miały by problem ze skladowaniem zwróconych butelek i puszek. No i pojawia się też pytanie co z mieszkańcami małych miasteczek i wsi gdzie często do dużego sklepu trzeba jechać kilka lub kilkanaście kilometrów. W tym wypadku mieszkańcy tych miejsc będą mieli mniejszą możliwość zwrotu opakowań. 

Na rozwiązanie problemu butelek zwrotnych, których często sklepy nie chciały przyjmować czekaliśmy bardzo długo. Mam nadzieję, że system kaucyjny zostanie wprowadzony jak najszybciej i będzie sprawnie działać.