Szukając informacji w sieci na temat opieki nad dzieckiem w duchu ekologii można spotkać się z terminem ekorodzicielstwo. Jednej, konkretnej definicji dla tego terminu nie znalazłam. Głównym przesłaniem ekorodzicielstwa jest to, by pielęgnacja i wychowywanie dziecka były jak najbardziej ekologiczne - z poszanowaniem środowiska, ale również bez szkody dla dziecka.

Myśląc o ekorodzicielstwie, na myśl mogą nam przychodzić różne hasła - ekologiczne zabawki, naturalne materiały z których uszyte są ubranka dla malucha, ekologiczne akcesoria bez szkodliwych substancji takich jak BPA oraz kontakt z przyrodą.

Ekorodzicielstwo to świadomy wybór i warto iść w stronę ekologicznego wychowywania dzieci, bo to jest dobre nie tylko dla nich, ale również dla środowiska. 

Najważniejszą zasadą bycia eko rodzicem jest to, by robić robić tyle ile jesteśmy w stanie. Nie nakładajmy na siebie zbyt wiele wyrzeczeń i obowiązków z tym związanych. Opieka nad dzieckiem już sama w sobie jest bardzo wymagająca. Złota zasada małych kroków sprawdzi się tu idealnie. 

Poniżej subiektywna lista eko porad jak wychowywać i pielęgnować dziecko w duchu ekologii:

Delikatne środki do prania

Popularne środki do prania zawierają bardzo dużo szkodliwej chemii. Rezygnując z niej na rzecz czegoś delikatniejszego dbamy o delikatną skórę dziecka, ale również o środowisko. Doskonałym zamiennikiem proszku i kapsułek do prania jest saszetka do prania bez detergentów. Delikatna, bezzapachowa, ale również skuteczna. Idealna do prania ubrań całej rodziny. 

Delikatne kosmetyki

Zdrowe dziecko nie potrzebuje wielu kosmetyków do pielęgnacji. Warto wybierać te naturalne bez drażniących dodatków. Delikatnych kosmetyków dla dzieci jest coraz więcej. Producenci rezygnują też często z plastikowych opakowań na rzecz bardziej ekologicznych rozwiązań.  

Pieluchy wielorazowe dla odważnych 

To chyba najbardziej karkołomna rzecz w całym eko macierzyństwie. Zachęcam oczywiście i podziwiam rodziców, którzy się na to zdecydowali lub dopiero zdecydują. Wielopieluchowanie to zdecydowanie ogromna ulga dla środowiska, ale również dla portfela. 

Akcesoria dla dzieci 

Na rynku jest bardzo dużo akcesoriów, z których możemy korzystać w duchu eko. Metalowe bidony, termosy, butelki filtrujące wodę, z których dzieci mogą pić. Są nawet wielorazowe saszetki na musy czy koktajle owocowe, które możemy zrobić w domu i zaoszczędzić sporo plastiku.

Zabawki i ubranka z drugiego obiegu 

Zabawki i ubranka to rzeczy, które najczęściej musimy dokupować i zmieniać, dlatego warto rozważyć kupowanie ich z drugiej ręki. Również wiele edukacyjnych zabawek dla dziecka można kupić używanych w świetnym stanie. A te, którymi dziecko się już nie bawi sprzedać lub oddać, by dać im drugie życie.

Aplikacje do sprzedaży używanych rzeczy zalane są ubrankami dla dzieci. Ich zaletą jest fakt, że były już przynajmniej kilka razy prane, więc zawierają mniej szkodliwych substancji i barwników (i widać od razu jak wyglądają po praniu). W miarę możliwości warto kupować ubranka z naturalnych materiałów takich jak len, bawełna, wełna (np. merino, która nie gryzie).

Rozsądna ilość zabawek

Zasada, że liczy się jakość, a nie ilość sprawdza się również w świecie zabawek. Warto inwestować w dobrej jakości kreatywne zabawki, które nauczą dziecko nowych umiejętności. Jeśli dziecko po jakimś czasie się nimi znudzi to można spróbować schować je na jakiś czas i potem sprawdzić czy zainteresowanie wróci. Jeśli nie, to takiej zabawce warto dać drugie życie i puścić dalej w obieg. 

Jeden duży prezent zamiast worka drobiazgów 

Rynek zabawek dziecięcych oferuje bardzo dużo kreatywnych prezentów takich jak kreatywne układanki, ekologiczne tablice czy sensoryczne plansze. Warto zorganizować zrzutkę na jeden fajny prezent z okazji urodzin lub świąt. 

Zacznij już dziś!

Obecnie istnieje wiele ekologicznych rozwiązań, z których możemy wybierać i dopasować je tak, by żyło nam się lepiej. Nawet małe, ale świadome ekologiczne zmiany mogą ochronić nie tylko planetę, ale również zdrowie naszej rodziny.