
Dzbanek filtrujący do wody to świetna alternatywa dla wody butelkowanej. My zdecydowaliśmy się na to rozwiązanie już kilka ładnych lat temu. Wypijając około 2 butelek wody dziennie (po 1,5 litra każda) ilość plastiku lądującego w koszu była ogromna. Po zakupie dzbanka odetchnął nasz kosz na śmieci, ale również portfel. My używamy dzbanka firmy Dafi, więc na jego podstawie podam Wam wszystkie informacje.
Z czego składa się filtr do dzbanka?
Z czego dokładnie składa się sama "obudowa" producent na swojej stronie internetowej nie napisał. Jedyna informacja mówi o atestowanych surowcach wolnych od szkodliwego BPA (bisfenolu A).
W środku filtra znajduje się odpowiednio dobrana mieszanka filtrująca, która składa się z węgla aktywowanego i żywicy jonowymiennej. Węgiel aktywowany działa jak gąbka, która absorbuje m.in. chlor, detergenty, pestycydy oraz inne zanieczyszczenia. Usuwa również z wody nieprzyjemny smak i zapach. Żywica jonowymienna to substancja, która zmniejsza twardość wody przez usunięcie z niej nadmiaru soli. Bardzo ważne, by filtr wymieniać po 30 dni od rozpakowania go. Tylko wtedy mamy gwarancję, że filtr działa odpowiednio i nie oddaje z powrotem do wody zanieczyszczeń.
Filtrowanie krok po kroku
Na stronie producenta bardzo przejrzyście jest opisany cały proces domowego filtrowania wody.
- Górna pokrywa filtra wychwytuje zanieczyszczenia mechaniczne. Odpowiednio zaprojektowana, zapewnia właściwą cyrkulację wody poddawanej filtracji.
- Siateczka filtrująca zatrzymuje znajdującą się w wodzie zawiesinę lub osad np. pianę, tłuszcz, rdzę.
- Żywica jonowymienna usuwa z wody niektóre metale ciężkie, pozwala wychwycić związki odpowiedzialne za kamień kotłowy. Dzięki temu woda jest zmiękczona, a w herbacie nie pojawia się mętny osad.
- Węgiel aktywny redukuje chlor oraz związki organiczne znajdujące się w wodzie kranowej. Usuwa z niej nieprzyjemny zapach, jak również poprawia smak.
- Dolna pokrywa o mikroporowatej strukturze przeprowadza powtórną filtrację mechaniczną, zapewniając najwyższą czystość wody.
Co zrobić ze zużytym filtrem?
1. Można go "rozbroić" - część węglową wyrzucić do kosza z odpadami zmieszanymi a obudowę do kosza na tworzywa.
2. Wyrzucić do specjalnego pojemnika stawianego najczęściej w dużych marketach. Zużyte pojemniki są wtedy zabierane i poddawane recyklingowi. Tych pojemników jest już na szczęście coraz więcej, więc sprawdź czy w pobliżu Twojego miejsca zamieszkania też jest.
3. Oddać do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK). Listę lokalizacji możesz znaleźć na stronie urzędu miasta lub gminy, w której mieszkasz.
Na rynku dostępne są również zamienniki oryginalnych filtrów Dafi. Są tańsze, więc mogę przypuszczać, że cieszą się sporą popularnością. Nasuwa się pytanie, czy takie filtry można wrzucić do pojemnika na filtry Dafi i co się następnie z nimi stanie. Nie znalazłam odpowiedzi na stronie producenta ani nigdzie indziej w internecie, dlatego postanowiłam napisać maila z pytanie bezpośrednio do firmy Dafi.
Oto wiadomość, którą dostałam w odpowiedzi:
Dziękujemy za wiadomość. Niestety nie możemy zagwarantować przetworzenia wkładów innego producenta, ponieważ nie posiadamy informacji o składnikach filtrujących jakie się w nim znajdują, w związku z czym poprawna utylizacja bądź ponowne wykorzystanie jest niemożliwe.
Dlatego warto dorzucić kilka złotych, ale mieć pewność, że filtry, które wrzucimy do przygotowanego kontenera na pewno zostaną poddane recyklingowi.
Korzyści jakie niesie za sobą korzystanie z dzbanka filtrującego
Ekologia
Dzięki zamianie wody butelkowanej na dzbanek filtrujący oszczędzasz mnóstwo plastiku.
Oszczędność
Oszczędzasz pieniądze i środowisko - mniej plastiku trafia na wysypisko.
Wygoda
Dzięki temu, że do dzbanka w każdej chwili możesz nalać wodę, która zaraz będzie gotowa do picia nie musisz pamiętać o zakupach wody butelkowanej.
Ochrona AGD
Przefiltrowana woda jest bardziej miękka dzięki czemu na urządzeniach AGD nie osadza się kamień, który w dłuższej perspektywie je niszczy. Dodatkowo sam też nie pijesz herbaty z kamieniem.
Zachęcamy do zainwestowania w dzbanek filtrujący!
Jeśli korzystasz z dzbanka filtrującego to super! A jeśli dopiero masz w planach to bardzo Cię zachęcam, bo to dobry krok w kierunku bycia bardziej eko.