Swoistą modę na naturalne surowce można zauważyć w wielu przejawach naszego życia – chociażby w aranżacji wnętrz czy sztuce kulinarnej. Są one nie tylko trendy, ale mają też konkretne walory, a ponadto wnoszą niepowtarzalny klimat do każdego miejsca, w którym się znajdą. Nie inaczej jest, jeśli chodzi o drewniane zabawki dla dzieci. Cieszą się rosnącym zainteresowaniem wśród rodziców, jak i osób poszukujących udanego prezentu dla dziewczynki lub chłopca. Przede wszystkim zapewniają szereg korzyści w kontekście ogólnego rozwoju najmłodszych członków rodziny, ale to nie wszystko. Sprawdźmy, dlaczego jeszcze warto wybierać drewniane zabawki i jakie ich przykłady widnieją na liście pomysłów na upominki dla najmłodszych.

Modne zabawki z drewna dla dzieci – z czego wynika ich popularność?

O tym, że drewniane zabawki dla dzieci królowały już lata temu, pamięta wielu rodziców, którzy kiedyś sami się nimi bawili. Było to zanim jeszcze rynek zalała fala „nowocześniejszych”, niezwykle kolorowych – i, bądź co bądź, dających też dużo frajdy najmłodszym – akcesoriów z tworzyw sztucznych. Należy przy tym oddać sprawiedliwość, że niegdysiejsza moda na zabawki z drewna wynikała po prostu z tego, że wobec ograniczonej dostępności sięgaliśmy po to, co było.

Niemniej jednak, obecnie wybór jest ogromny, a pomimo całego bogactwa atrakcyjnych wizualnie plastikowych wyrobów można zaobserwować stale rosnącą popularność drewnianych zabawek dla dzieci. Wynika ona nie tylko z faktu, że lubimy powracać do minionych trendów, lecz także z tego, że świadomi ich zalet chcemy sięgać po naturalne rozwiązania i wybierać to, co przynosi najwięcej korzyści naszym pociechom.

Drewniane zabawki a rozwój dziecka

Przede wszystkim warto zauważyć, że poza samym surowcem, z którego produkowane są umilające czas akcesoria dla dziewczynek i chłopców, często różnią się one także stopniem skomplikowania. Bez wątpienia zabawki drewniane są prostsze niż wiele ich plastikowych odpowiedników. Niektórzy mogliby więc zadać sobie pytanie: czy nie lepiej zainwestować w coś bardziej zaawansowanego, co świeci, tańczy i ma różne dodatkowe funkcje? Otóż… niekoniecznie i nie zawsze.

Prostota, która zwiększa wyobraźnię dziecka

Przyjrzyjmy się plusom wspomnianej prostoty, ponieważ w rzeczywistości niesie ona wiele dobrego, szczególnie dla najmłodszych. Jedną z najważniejszych cech jest to, że drewniane zabawki świetnie rozwijają wyobraźnię i kreatywność dziecka.

Dzięki temu, że mają one mniej skomplikowane kształty, a także mniejszą liczbę szczegółów od przedmiotów wykonanych z plastiku, dają tak naprawdę naszym milusińskim bardzo dużą swobodę – maluch może tworzyć nie wyznaczone z góry instrukcją formy, a finalny kształt np. budowli z klocków zależy tylko od siły jego imaginacji. Wspomaga to naukę abstrakcyjnego, twórczego myślenia, jak i wychodzenia poza schematy, które to umiejętności – jak wiemy – zdecydowanie przydają się w dorosłym życiu.

Drewniane zabawki rozwijają motorykę u dzieci

Innym plusem, niezwykle cenionym przez dorosłych, jest funkcja wspierająca rozwój małej motoryki u dzieci, które bawią się drewnianymi klockami, puzzelkami, tablicami edukacyjnymi i innymi podobnymi akcesoriami. Każde z nich składa się z poszczególnych elementów, które trzeba chwycić, obrócić, by ułożyć w rządku lub jedno na drugim, przenieść z miejsca na miejsce itp. Oznacza to, że w trakcie zajmowania się drewnianymi zabawkami maluch cały czas ćwiczy nie tylko wyobraźnię oraz kreatywne i logiczne myślenie, ale także paluszki i ręce, rozwijając swoje zdolności manualne.

A zatem rozwój sprawności ruchowej stanowi równie istotną zaletę korzystania z zabawek z drewna, szczególnie, jeśli chodzi o dzieci w pierwszych latach życia. Nabycie umiejętności w tym zakresie ma bowiem duży wpływ na późniejszą łatwość w posługiwaniu się np. szczoteczką do zębów, sztućcami, długopisem, czyli de facto wszystkimi rzeczami, które są nam niezbędne do codziennego funkcjonowania. Można więc wysnuć wniosek, że prosta zabawa lubianymi przedmiotami z drewna pomaga stworzyć solidny fundament pod start w samodzielne życie i wszystkie jego aspekty wymagające wykonywania codziennych czynności pielęgnacyjnych, konsumpcyjnych, twórczych, zawodowych itd.

Czy drewniane zabawki są lepsze dla małych dzieci, niż te plastikowe?

Zabawki z drewna, właśnie dzięki swojej prostej formie, mogą być też najlepszą odpowiedzią na potrzeby najmniejszych dzieci. U nich nadmierne pobudzenie wywołane kontaktem z robiącymi małe „zamieszanie” zabawkami z plastiku, które intensywnie grają, śpiewają, jeżdżą, skaczą czy rzucają na wszystkie strony kolorowe światełka, jest niewskazane, szczególnie jeśli podarowane akcesoria nie zostaną dopasowane do poziomu możliwości percepcji maluszka.

Zbyt duża liczba bodźców nie wpływa korzystnie na rozwój dziecka, a wręcz przeciwnie – w trakcie pozornej zabawy, która zbyt silnie oddziałuje na układ nerwowy małego człowieka, może on stać się nerwowy, rozdrażniony, płaczliwy. W dłuższej perspektywie może to mieć negatywne skutki dla całego jego stanu psychicznego, jak i fizycznego, w tym możliwości regeneracji podczas zdrowego, relaksującego snu, który często bywa zaburzony tzw. przebodźcowaniem.

Z pewnością wiele dorosłych osób może w tym miejscu potwierdzić z doświadczenia, jak nietrudno nabawić się kłopotów ze snem i z równowagą emocjonalną w przypadku przytłoczenia zbyt dużą liczbą obowiązków, wrażeń, stymulatorów – a weźmy pod uwagę, że dzieci odczuwają taką sytuację znacznie dotkliwiej! „Spokojne” zabawki z drewna często stanowią więc lepszą i bezpieczniejszą opcję dla maluchów.

Dobre pomysły na prezent dla dziecka – drewniane tablice edukacyjne, klocki i inne

Jeśli przekonaliście się do drewnianych zabawek dla dzieci, to teraz warto zastanowić się, co konkretnie wybrać, ponieważ sprawdzonych propozycji jest całkiem sporo. Klasykiem, który zawsze się sprawdza, są oczywiście klocki – można powiedzieć, że nigdy nie wychodzą z mody. Wiadomo, że mogą one przyjąć dobrze znaną formę sześcianów, z których budujemy wieżyczki, domy i pałace, ale często są także elementem bardziej rozbudowanych zestawów, w których należy np. dopasować trójkątne, okrągłe bądź kwadratowe klocki do otworów o pasujących kształtach (to doskonała i bardzo popularna opcja wybierana dla najmłodszych), zbudować samochodzik itp.

Poza tym szeroka oferta produktów, które lubią najmłodsi, zachwyca także pięknymi figurkami zwierząt do postawienia i na kółkach, samochodzikami i wózkami, instrumentami z drewna albo akcesoriami do zabawy w sklep, dom, szpital lub warsztat majsterkowicza – niezliczone opcje pozwalają dobrać trafiony prezent dla chłopca i dziewczynki.

Poza wyżej wymienionymi polecamy też w szczególności wszelkiego rodzaju układanki i tablice edukacyjne dla dzieci – drewniane plansze, które można znaleźć w sklepie online Halo, tu Ziemia! idealnie nadają się dla milusińskich w wieku szkolnym i przedszkolnym. Urzekają detalami i starannym wykonaniem, a poza wspieraniem rozwoju wspomnianych wcześniej umiejętności, w przyjemny sposób uczą także podstawowych kwestii związanych z ekologią już od najmłodszych lat.

Podsumowanie korzyści, jakie dają zabawki z drewna

Walorów, za które cenimy drewno i produkty z niego wykonane, jest bardzo dużo. Kojarzy nam się z ciepłem i przytulnością, wnosi do wnętrza naturalny klimat. Wrażenia te odbierają nie tylko dorośli, ale także dzieci, często na nieświadomym, zupełnie instynktownym poziomie – obcowanie z tym surowcem jest po prostu przyjemne i relaksujące, a drewniane zabawki są dla wielu miłe w dotyku.

Funkcjonalność, aspekt ekologiczny, a przede wszystkim duże możliwości, jakie zapewniają klocki, gry i plansze drewniane dla dzieci czy tym podobne akcesoria, sprawiają, że przeżywają one na nowo lata świetności, zaspokajając wymagania rodziców i ciesząc najmłodszych. Jedną z ich największych zalet stanowi istotny wpływ na rozwój dziecka, o czym było powyżej. Choć nie zapominajmy też o ich bazowej funkcji, jaką jest… bawienie najmłodszych. Nie ma cienia wątpliwości, że z tego zadania zabawki z drewna „wywiązują się” znakomicie.