Po latach dominacji gier komputerowych, konsol i stron z gierkami online – do łask zdecydowanie powróciły planszówki. Widoczny od dawna trend, w którym z chęcią zanurzają się zarówno dorośli, jak i oczywiście dzieci, ma swoje ogromne korzyści, szczególnie dla naszych pociech. Nie bez powodu mówi się, że nie tylko bawią, ale także uczą – jak gry planszowe wpływają na rozwój dziecka? I dlaczego warto oddawać się tej rozrywce całą rodziną? Spójrz koniecznie poniżej. A na końcu podpowiadamy też, co wybrać prezent pod choinkę dla dziecka – kolorowa gra planszowa to sprawdzony pomysł, który ucieszy nie tylko małych milusińskich!

Rozwój dziecka i różne sposoby jego wspierania

Systemy kształcenia młodych ludzi zmieniały się przez lata i nadal udoskonalamy te współcześnie stosowane. Każdy rodzic zdaje sobie jednak chyba sprawę z tego, że nauka szkolna to jedno, przekazywane wartości i wiedzy w domu to drugie, a jeszcze trzecie stanowią dodatkowe sposoby wspierające edukację i rozwój dzieci na różnych płaszczyznach. Jest ich wiele (zob. chociażby w ostatni wpis na blogu Halo, tu Ziemia! o słynnej metodzie Montessori), ale wszystkie sprowadzają się do jednego celu – aby uczenie się dziecka przynosiło jak najlepsze efekty. Dziś wiadomo, że jednym ze skuteczniejszych sposobów jest granie w planszówki.

Gry planszowe – jeden z efektywniejszych sposobów nauki dla dzieci

W dziedzinie edukacji już dawno odkryto, że bardzo dobre rezultaty można osiągnąć, stosując rozwiązania typu „dwa w jednym” => tzn. zapewniając dzieciom naukę, ale i zabawę jednocześnie. Sprawdzonych narzędzi na tym polu jest sporo, natomiast dzisiaj pochylimy się nad jednym z bardziej lubianych przez małych i dużych – w końcu nie bez powodu gry planszowe zajmują wysoką pozycję wśród chętnie wybieranych aktywności, które warto zastosować, by zapewnić rozrywkę, a także dodatkowe korzyści naszym pociechom.

Nie tylko w teorii, lecz również w praktyce można dostrzec, że jest to niezwykle efektywny sposób nauczania dzieci, które dzięki planszówkom nie tylko zdobywają nową wiedzę, lecz mogą też wykształcić wiele niezbędnych w dorosłym życiu umiejętności.

Dlaczego warto grać z dzieckiem w gry planszowe? Korzyści dla małych i dużych

Wobec powyższego, gdyby ktoś miał jeszcze wątpliwości, czy gry planszowe służą tylko i wyłącznie wypełnieniu czasu wolnego i uchronieniu się przed nudą… oczywiście tak nie jest. Funkcja rozrywkowa stanowi co prawda ich dużą oraz ważną zaletę, sprawiającą, że tak chętnie po nie sięgamy, natomiast największą korzyść – jaką dają wspólne rozgrywki z wykorzystaniem planszy, kart, kostek czy klocków – można zaobserwować w kontekście rozwoju mniejszych, jak i większych umysłów, oraz poszczególnych zdolności.

W przypadku dzieci planszówki przynoszą szereg profitów, m.in. zdecydowanie zwiększają funkcję poznawczą, a także:

  • wspomagają logiczne myślenie
  • uczą planowania i układania strategii
  • uczą zasad współpracy  i postępowania fair play
  • pomagają w rozwijaniu motoryki
  • wspomagają szlifowanie umiejętności czytania ze zrozumieniem, zdolności matematycznych itp.

Jak widać, lista odnoszonych korzyści jest bardzo długa, a śmiało można by wymieniać je dalej. To właśnie główny powód, dla którego warto grać z dziećmi w gry planszowe. Bywa to również świetna zabawa i zarazem wyzwanie intelektualne dla dorosłych – im starsze nasze pociechy, tym poziom trudności wybieranej rozgrywki się zwiększa, co pozwala trenować umysł również starszym pasjonatom tej formy zabawy.

Najlepsze gry planszowe dla dzieci – pomysły na prezent od Świętego Mikołaja

Skoro już wiadomo, że gry planszowe wspomagają rozwój dzieci (i dorosłych), warto zastanowić się, jakie konkretnie wybrać, by zainteresować naszych milusińskich. To temat szczególnie na topie, tym bardziej, że zbliżają się Święta Bożego Narodzenia, a już od dawna planszówki plasują się w ścisłej czołówce chętnie wybieranych prezentów dla najmłodszych.

Każdy, kto choć trochę rozeznawał się w tym temacie, z pewnością zauważył, że wachlarz produktów jest ogromny. Aby zawęzić nieco krąg poszukiwań, przede wszystkim należy odpowiedzieć sobie na pytanie o upodobania pociechy, a także typ rozgrywki, która rozwijać będzie określone umiejętności. Do wyboru mamy bowiem gry logiczne, zręcznościowe, słowne i pamięciowe, strategiczne i karciane oraz wiele, wiele innych – pod szerokim pojęciem planszówek kryje się całe bogactwo propozycji, które ćwiczą pamięć, zręczność, wyobraźnię i wiele innych zdolności u oddających się wspólnej zabawie uczestników.

Jeśli natomiast chodzi o konkretne przykłady, to wśród cieszących się popularnością klasyków niezmiennie znajduje się np. Grzybobranie, które bawiło pokolenie rodziców, a teraz zaprasza w leśną przygodę również najmłodszych. Na szczególną uwagę zasługują także te pozycje, które bawią, uczą i edukują jednocześnie, np. w temacie ekologii – jednej z najważniejszych współcześnie kwestii, na którą warto uczulać już od najmniejszych lat.

Planszówki, które bawią i edukują – bardzo przyjemna lekcja ekologii dla dzieci

Doskonałym przykładem powyższej kategorii będzie gra planszowa Arktyczna Przygoda, która w przystępny i miły sposób przybliża dzieciom tematykę zmian klimatycznych oraz uwrażliwia na los zwierząt polarnych – doprowadzenie wybranego zwierzątka na lodowiec to zadanie dla małych bohaterów, którzy uczą się rozpoznawania mieszkańców arktycznej krainy i pomagają im dotrzeć w bezpieczne miejsce!

Inną przyjemną i rozwijającą świadomość ekologiczną propozycją jest gra planszowa dla dzieci Hungry Bins, która wprowadza w zagadnienie segregacji śmieci. Wspomaga ona logiczne myślenie, a także pamięć oraz spostrzegawczość, rozwijając przy tym cenne umiejętności rozwiązywania problemów, obserwacji i zdolności językowe.

Jeśli natomiast szukamy czegoś pobudzającego kreatywność u dzieci, planszowa gra edukacyjna Halo! Tu Ziemia! sprawdzi się idealnie. Pudełko wypełnione ciekawymi zadaniami związanymi z ekologią zachęca do sprawdzania swojej wiedzy, poznawania nowych rzeczy, a także tworzenia twórczych rysunków i figurek z plasteliny. Powyższe pomysły na prezenty pod choinkę dla dziecka przyniosą dużo radości i uśmiechu – i zakładamy się, że nie tylko na twarzy naszych milusińskich :)

Zastanawiasz się nad prezentem pod choinkę dla dziecka?

Skorzystaj z podpowiedzi pomocników Świętego Mikołaja :)

Niezależnie od tego, co trafi do planszówkowej kolekcji Twojej pociechy, z pewnością czekają Was długie godziny frajdy – już teraz życzymy wielu pasjonujących rodzinnych chwil i przyjemności grania.

A jeśli masz pytania lub potrzebujesz podpowiedzi przy wyborze idealnego prezentu dla dziecka od Świętego Mikołaja – śmiało napisz do nas, a pomożemy Ci dobrać trafiony upominek do zainteresowań i wieku Twojej pociechy!